Jak si nejlépe poradit s novou koupelnou

Design koupelny patří k těm nejsložitějším, ale když se dobře zvládne, bývá koupela “třešničkou na dortu” celého interiéru.

Pokud právě řešíte design koupelny, možná se vnitřně dohadujete sama se sebou nebo s Vaším designerém či architektem, měníte názor (a to několikrát)….. až nakonec dospějete k finální podobě, která odpovídá Vaší představě i možnostem. Koupelna, stejně tak jako kuchyně musí být hlavně funkční, to ale neznamená, že nemůže být nádherná, a to i v případě, že jsme omezení velikostí místnosti nebo rozpočtěm.

Zamyslete se, bez čeho se v koupelně neobejdete. Vana, sprchový kout nebo oboje? Rodina s malými dětmi se bez vany nejspíš neobejde, a pokud nám to prostor dovolí, proč toho nevyužít? Já dávám přednost sprše před vanou, ale přiznám se, že jednou za čas mám potřebu napustit si plnou vanu vody, provonět ji vonnými oleji, zapálit pár svíček a relaxovat.  

Další rohodnutí se týká sprchy, je lepší sprchový kout nebo vyspádovaná, vydlážděna sprchová vanička s vestavěným sklem? Když jsme řešili koupelnu, v čem jsem měla 100% jasno bylo, že určitě nechci sprchový kout. Vadilo mi, že stěny nešly nikdy pořádně utřít a zůstávaly zde težce odstanitelné skvrny vodního kamene, že se zde držela voda (obzvlášť v rozích a hranách), kde byl silikon, který po nějaké době i při té nejpečlivější údržbě začal plesnivět. Novou koupelnu jsme řešili asi před 8 lety a nechala jsem si udlět tzv. wetroom – vyspádovanou vaničku z dlažby travertinu a vím, že jsem si nemohla vybrat lépe. Proč? Důvodů je hned několik:

  • Snadná údržba – prostě veznu mop a během pár vteřin mám čisto.
  • Žádná “sktrytá” a špatně dostupná místa, kde by byla příležitost pro růst plísní.
  • Snadná údržba skla – po každém použití sprchy se sklo jedoduše setře stěrkou, a je to.  Neřeším žádné skvrny od vodního kamene. Tím, že vodu po použití setřeme (a už se to naučily i děti), nemá šanci se usadit.
  • Příjemnější užívání – nemusím nic překračovat.
  • Travertin je v koupelnách prostě vděčný materiál. Diky jeho původu (vápenec) nebudete nidky řešit kapky zaschlého vodního kamene, jak tomu může být u keramiky či porcelánu.

Styl a vzhled koupelny zavisí na Vašem vkusu a také celkovému pojetí Vašeho bydlení. Možnosti jsou nekonečné. Moderní nebo tradiční. Výrazné nebo jemné. Světlé nebo tmavé….

Jednoduchost

Jak se říká: “V jednoduchosti je krása.”  Volte středně velké až velkoformátové obklady a dlažbu, ve světlejších odstínech a instalujte od podlahy až po strop, případně dolaďte kamennou mozaikou na vaně či kolem zrcadla. Zajistíte si takto minimalistický a čistý design, který nepodléhá času.

Z našeho sortimentu se pro tento styl hodí použití obkladů a dlažby z traveritnu classic, přírodního kamene Shellstone nebo krásného kamene mramoru Jura Beige.

 

Popusťe uzdu a kombinujte materiály

Kombinujte přírodní kámen, keramiku, dřevo, samozdřejmě s rozvahou.  Přidejte Vaší koupelně charakter tím, že se nebudete bát výrazných barev, nových materiálů a povrchových úprav nebo formátů. Přidejte volně stojící kus nábytku nebo skříňku z antikvariátu. Faktazii se meze nekladou.

 Hledáte-li inspiraci na novou koupelnu, mrkněte na Pintrest, kde nalznete nepřeberné množství variant koupelen ve stylech, o kterých jste ani nevěděli.

Zaujme-li Vás koupelna, kde přírodní kámen hraje prim, víte, kam se obrátit.

Hezký den.

Martina