Jak správně vybrat přírodní kámen

Správný výběr přírodního kamene

Cesta kamene do vašeho domova začíná, když jsou kamenné bloky těženy z obrovských lomů velkými řezacími stroji. Tyto bloky jsou poté transportovány do továren, kde jsou rozřezány na desky vodou chlazenými pilami. Tyto desky jsou poté opracovány tak, aby povrch získal matný nebo leštěný povrch a nařezány na různé formáty dlaždic. Další specializované dokončovací metody pak mohou být použity k výrobě různých zestaraných povrchových a okrajových úprav, od omílání strojem až po techniky ručního dokončovacího zpracování.

Geologická složitost kamene má za následek přirozené variace dlaždice od dlaždice; to je důvod, proč všechny přírodní produkty vykazují své vlastní individuální vlastnosti. I když při výběru našeho kamene úzce spolupracujeme s dodavateli a věnujeme velkou péči zobrazování reprezentativních displejů, obrázků a vzorků, určitý stupeň přirozených variací je mimo naši kontrolu a nevyhnutelně k nim dojde. To je jedna z určujících vlastností přírodního kamene a hlavní faktor přispívající k jeho kráse. Abychom pomohli ocenit rozsah jakékoli variace, je důležité, abyste si před zadáním objednávky prohlédli co nejvíce kamene a zajistili, že je objednáno dostatečné množství kamene, včetně prořezu, protože dodatečné objednávky mohou mít jiný odstín. Na závěr se musíte ujistit, že pokladač kamene před pokládkou dlaždice smíchal, aby bylo rovnoměrně rozloženo celé spektrum odstínů z vaší zásilky.

Mnoho našich kamenů je k dispozici v různých povrchových úpravách, z nichž každá změní vzhled a odstín jednotlivého typu kamene; leštěný povrch zvýrazní barvu a jakékoli znaky na dlaždici, zatímco materiál bubnovaný bude působit tlumeněji a subtilněji. Mezi různými velikostmi dlaždic ve stejném kameni může dojít k odchylkám odstínu, proto obvykle nedoporučujeme míchat jednotlivé velikosti dlaždic, pokud nejsou zakoupeny jako sada vzorů. Praskliny, drobné kazy, povrchové důlky a odlamování hran jsou charakteristické pro mnoho našich kamenů. Běžnou praxí je vyplnit líc přírodního kamene pomocí pryskyřičných nebo cementových plniv/spárovacích hmot. Tyto jsou běžné a nejsou považovány za vady, jakmile jsou namontovány a spárovány, tyto vlastnosti jsou prakticky nepozorovatelné.

Kamenné dlaždice jsou často baleny za mokra a nevyschnou, dokud nejsou vybaleny, proto se některé z vašich kamenů mohou zdát tmavší ve stínu, dokud nejsou úplně suché. U všech dlaždic je třeba očekávat určitý stupeň odchylek v celkových rozměrech a tloušťce, což může být patrnější mezi jednotlivými šaržemi. To může být způsobeno jejich rustikální povahou nebo povrchovou úpravou hran kamene, ale také opotřebením řezného zařízení a čepelí během procesu klížení. 

Většina našich kamenných a terakotových dlaždic je dodávána v surovém a přírodním stavu. Po montáži a impregnaci budou mít vaše dlaždice mnohem dokonalejší vzhled. Další informace o pokládce, impregnaci a údržbě naleznete v příslušné části.

V případě jakýchkoliv dotazů a pro pomoc s výběrem se na nás neváhejte obrátit